Zastosowanie płyt ażurowych
Płyta ażurowa to materiał wykończeniowy do nawierzchni, który stanowi alternatywę np. dla kostki brukowej. Jest bardzo wygodna w codziennym użytkowaniu, dobrze wygląda i umożliwia swobodny rozwój roślinności, ponieważ zapewnia optymalne wsiąkanie wody w glebę. Sprzedażą płyt ażurowych zajmują się profesjonalne firmy brukarskie. Jest to materiał ogólnie dostępny w atrakcyjnych cenach.
Korzyści z zastosowania płyt ażurowych
Betonowe płyty ażurowe umożliwiają stosunkowo łatwe i szybkie utwardzenie różnego rodzaju powierzchni, w tym podjazdów, ścieżek ogrodowych, miejsc postojowych itp. Dostępne są w wielu kolorach, dlatego nadają się doskonale do tworzenia różnych wzorów na nawierzchni. Wolne przestrzenie mogą zostać wypełnione różnymi materiałami, np. grysem lub drobnymi kamieniami. Bardzo często również sadzona jest w nich trawa. Płyty ażurowe świetnie komponują się z roślinnością w ogrodach czy parkach, sprzyjając tworzeniu ciekawych, naturalnych aranżacji. Umożliwiają nawet tworzenie kompozycji z innymi materiałami, np. standardową kostką brukową. Na rynku dostępne są różne kostki ażurowe z odmiennymi wielkościami otworów, dzięki czemu można zaaranżować przestrzeń zgodnie z indywidualnymi preferencjami.
W przypadku płyt ażurowych bardzo istotny jest fakt, że pozwalają one skutecznie uniknąć problemu odwodnienia gleby. Woda pochodząca z opadów atmosferycznych może swobodnie wnikać w glebę za sprawą niepełnej konstrukcji płyt.
Zastosowanie płyt ażurowych
Płytami ażurowymi najczęściej wykańczane są powierzchnie podjazdów oraz parkingów. Świetnie sprawdzają się również do wyłożenia szlaków komunikacyjnych, takich jak ścieżki czy chodniki. Mogą być użyte do utwardzenia skarp, nasypów i rowów. Stanowią również ważny element dekoracyjny przestrzeni zewnętrznych, takich jak ogrody czy wzniesienia porośnięte roślinnością.
Z płyt ażurowych można tworzyć ciekawe nawierzchnie dekoracyjne. Dlatego też doskonale sprawdzają się podczas budowy ogrodowych tarasów i dziedzińców. Można z nich tworzyć otoczki wokół budynku, zapobiegające brudzeniu się elewacji i gromadzeniu wody w otoczeniu murów.