Spoinowanie kostek. Czym wypełniać szczeliny między kostkami brukowymi?
Ostatnim etapem kładzenia kostki brukowej, który zapewnia stabilność powierzchni, jest spoinowanie, czyli wypełnianie szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami. Brak odpowiedniego spoiwa może skutkować przemieszczaniem się kostki, pojawianiem się wybrzuszeń oraz nierówności. Metoda spoinowania kostki dobierana jest z uwagi na technologię wykonania niższych warstw nawierzchni. Oto kilka sposobów na wypełnianie szczelin między kostkami brukowymi.
Piasek
Jedną z najpopularniejszych i najekonomiczniejszych metod spoinowania kostki brukowej jest uzupełnianie szczelin piaskiem, co daje elastyczną i wodoprzepuszczalną nawierzchnię. Ważne jednak, aby było to czyste, płukane kruszywo np. płukany piasek, mielony bazalt lub granit. Jeśli wypełnimy szczeliny zanieczyszczonym materiałem, istnieje możliwość, że będzie pojawiał się w nich chwast, a glina i pyły trwale zabrudzą powierzchnię kostki. Należy także pamiętać, że spoinowanie piaskiem jest możliwe jedynie, gdy szczeliny są odpowiednio szerokie. W przeciwnym wypadku w miarę upływu czasu mogą pojawić się wybrzuszenia i nierówności. Metoda ta wymaga również sezonowego uzupełniania, gdyż piasek z biegiem lat wypłukuje się ze szczelin.
Fugi na bazie żywic
Często wybieranym przez klientów produktem do spoinowania są fugi na bazie żywic – zaprawy epoksydowe i poliuretanowe. Dają one możliwość różnorodnego wykończenia estetycznego nawierzchni brukowej, ponieważ występują w wielu wariantach kolorystycznych. Fugi dostępne są zazwyczaj, jako samozagęszczalne produkty gotowe do użycia, a przed ich zastosowaniem zwilża się kostkę w celu ograniczenia absorpcji wody z zaprawy. Zaletami tej spoiny jest odporność na mróz, wysoka przepuszczalność wody i elastyczność.
Preparaty na bazie cementu
Kostkę brukową można spoinować również preparatami nieprzepuszczającymi wodę, czyli takimi, które w swoim składzie zawierają cement. Cechuje je doskonałe wiązanie oraz wytrzymałość. Nie są to jednak te same zaprawy cementowe, które służą do murowania, lecz specjalne produkty stworzone do spoinowania kostki brukowej kładzionej na wylewce betonowej. Stosując tę metodę, nie można zapomnieć, że zaprawa w szczelinach nie powinna osiągać pełnej wysokości kostki. Wybór metody spoinowania kostki brukowej zależy w dużej mierze od rodzaju nawierzchni i podbudowy pod kostką, a także od efektu wizualnego, jaki chcemy osiągnąć.