Krawężnik jako ważny element wykończenia chodnika
Twarda nawierzchnia to niewątpliwe udogodnienie, które ułatwia komunikację. Chodniki układa się zarówno na posesjach prywatnych, jak i w przestrzeni publicznej. Zdaje się, że ich nieodłącznym elementem są odpowiednie obrzeża, czyli krawężniki.
Czy krawężniki wokół chodnika są niezbędne?
Nie można powiedzieć, że wykonanie krawężnika to obowiązek inwestora. Trzeba jednak z pełnym przekonaniem stwierdzić, że to podstawa kompletnej aranżacji. Trudno wyobrazić sobie chodnik bez odpowiednich elementów wykończeniowych, w tym między innymi omawianego krawężnika. Niezależnie od rodzaju wypełnienia, tzn. tego, czy chodnik jest wykonany z kostki brukowej, czy betonu, zdecydowanie nie warto rezygnować ze stosownego obrzeża.
Jakie funkcje pełni krawężnik?
Na poparcie powyższych stwierdzeń warto nadmienić, jakie funkcje w ogóle pełni krawężnik. Przede wszystkim, jest on ramą całej nawierzchni. Jeżeli jest odpowiednio dobrany, a także właściwie ułożony, stanowi podporę dla całej aranżacji. Jednym słowem, obrzeża zapewniają trwałość i wytrzymałość.
Zajmując się brukarstwem w Warszawie, pragniemy zwrócić uwagę na jeszcze jedną, równie ważną funkcję tego elementu wykończeniowego. Uogólniając, dobrze dobrane obrzeże upiększa wykonaną nawierzchnię. Krawężniki można porównać do ramy obrazu, która ozdabia dzieło artystyczne. Dodaje mu dodatkowych walorów estetycznych, a jednocześnie ochrania płótno przed działaniem czynników zewnętrznych. Taką samą funkcję można przypisać właśnie obrzeżom chodników.
Jak zostało wspomniane, aby krawężnik właściwie pełnił swoje podstawowe funkcje, musi być odpowiednio dobrany. Trzeba mieć na uwadze, że istnieje ich kilka rodzajów (m.in. proste, najazdowe, skośne). Obrzeża wykonywane są również z różnych materiałów. Wybór powinien być podyktowany specyfiką aranżacji.