Jak układać kostki o nieregularnych kształtach?
Różnorodności kolorów i kształtów oraz duża wytrzymałości kostek brukowych sprawia, że są one obecnie najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do budowy alejek, podjazdów czy tarasów. Natomiast o solidności oraz estetycznym wyglądzie nawierzchni decyduje nie tylko kolor czy kształt kostki, ale także jej prawidłowe ułożenie. Nie jest to bardzo skomplikowane, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, które przedstawiamy w powyższym artykule.
O czym warto pamiętać podczas układania kostki, aby nie utrudnić sobie pracy?
Kostki o nieregularnych kształtach dają ogromne możliwości aranżacyjne, a jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku wyobraźnia. Z ich pomocą można tworzyć rozmaite wzory, zarówno te proste geometryczne, jak i bardziej fantazyjne florystyczne czy zwierzęce motywy, a także napisy. Jednak należy pamiętać o tym, żeby układanie kostek niezależnie od ich kształtu najlepiej zaczynać od brzegów wytyczonej nawierzchni, dołączając po kolei w jednej linii kolejne kostki według ustalonego wzoru. Metoda ta pozwoli uniknąć problematycznego docinania kostek w celu uzyskania odpowiednich kształtów dopasowanych do krawędzi. Bardzo ważne jest także, aby układać kostkę, stąpając jedynie po już ułożonej nawierzchni, aby nie naruszać podłoża z podsypki.
Ponadto należy mieć na uwadze, że w jednej partii kostki brukowe mogą różnić się między sobą odcieniami. Zatem, aby uniknąć niespójności w barwie nawierzchni, zaleca się mieszanie kostek z przynajmniej 3 palet.
Jakich zasad należy przestrzegać podczas układania kostki brukowej o niestandardowym kształcie?
Od strony technicznej układanie kostek o nieregularnych kształtach niczym nie różni się od wykonywania podjazdów czy alejek ze standardowych kwadratowych lub prostokątnych modeli. Podczas układania kostek brukowych betonowych bądź granitowych, niezależnie od ich kształtu, najważniejsze jest zachowanie między nimi odpowiednich szczelin, ponieważ zbyt ciasne ułożenie może doprowadzić do kruszenia się krawędzi i w konsekwencji pękania kostek. Dlatego najlepiej zachować odstępy o szerokości 3-5 mm, które następnie należy wypełnić drobnym piaskiem lub kruszywem granitowym. Przy czym warto mieć na uwadze, że zbyt szerokie szczeliny również niekorzystnie wpływają na wytrzymałość i trwałość całej nawierzchni.
Układając każdy typ kostki, bardzo ważne jest także kontrolowanie poziomów i spadków – nawierzchnia powinna być równa, ale o lekkim spadku wynoszącym 1-2%, który pozwoli na swobodne spływanie wody. Należy również pamiętać, aby każdą ułożoną kostkę dobić gumowym młotkiem, dzięki czemu kostka lepiej osadzi się w podłożu z podsypki – ma to istotny wpływ na trwałość i stabilność całej nawierzchni stworzonej z kostki brukowej.