Jak przygotować nawierzchnię do układania kostki brukowej?
Kostka brukowa jest praktyczną oraz estetyczną nawierzchnią, która jest chętnie realizowana zarówno w formie podjazdu, jak i jako taras. Chcąc zapewnić jej trwałość i stabilność należy jednak zadbać nie tylko o sam dobór materiału, ale także o właściwą podbudowę. W związku z tym poniżej podajemy kilka znaczących wskazówek, które należy uwzględnić przy przygotowaniu terenu do układania kostki brukowej.
Przygotowanie nawierzchni
Finalnie najważniejszą kwestią w przygotowaniu nawierzchni jest to, aby podbudowa nie zatrzymywała wilgoci oraz wody, ponieważ może mieć to fatalne skutki w okresie zimowym przy niższych temperaturach. W pierwszej kolejności należy jednak dokładnie rozplanować całą koncepcję, w związku z czym budowę nawierzchni rozpoczyna się od prac geodezyjno-pomiarowych. Dokładniej ujmując, wyznacza się teren za pomocą kołków lub metalowych szpilek.
Następnym etapem przygotowań jest korytowanie, czyli usuwanie gruntu rodzimego. Przy tym należy być jednak świadomym, że sposób korytowania jest mocno zależny od rodzaju gruntu (np. czy jest słabonośny, wysadzinowy itp.). Po usunięciu teren trzeba wyrównać oraz ukształtować za pomocą walca lub zagęszczarki.
Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, możliwe jest umieszczenie podbudowy, która składa się z dwóch warstw technologicznych. Pierwszą warstwą jest podkład konstrukcyjny, który jest nośny i mrozoodporny, natomiast podsypka stanowi drugą warstwę. To właśnie podsypka ma za zadanie zapewnić stabilizację oraz zniwelować różnice w wysokości kostki. Przy wykonywaniu podbudowy warto pamiętać, że podsypki nie należy zagęszczać, lecz wyrównać łatą.
Dlaczego prawidłowe wykonanie podbudowy jest ważne?
Jak zostało pokrótce wspomniane na samym początku: nawierzchnia odpowiada za trwałość i stabilność kostki brukowej. Co więcej, wyrównuje poziom bruku, a także zapewnia prawidłowe ułożenie. Złe wykonanie podbudowy prawdopodobnie będzie wiązało się z tym, że podłoże będzie się zapadać, a nawet pękać w mniej stabilnych miejscach. Co więcej, nieprawidłowe ułożenie sprawi, że kostka nie będzie odporna na działanie niskich temperatur, co w konsekwencji jeszcze bardziej ją osłabi. W związku z tym układanie kostki brukowej wraz z przygotowaniem nawierzchni lepiej zlecić profesjonalnej ekipie zajmującej się robotami drogowymi i ziemnymi.