Jak czyścić kostki brukowe?
Kostka brukowa to estetyczna i wytrzymała nawierzchnia, która doskonale sprawdza się jako wyłożenie podjazdów, chodników, placów czy alejek. Jeżeli chcesz, by przez wiele lat pozostała atrakcyjna wizualnie i nie uległa zniszczeniu, powinieneś systematycznie ją pielęgnować. W jaki sposób? Wyjaśniamy poniżej.
Metody czyszczenia kostki brukowej
Kostka brukowa jest nieustannie wystawiana na działanie czynników zewnętrznych oraz brudu. By pomóc ci o nią zadbać, zebraliśmy garść przydatnych porad, dzięki którym uporasz się z najczęściej występującymi problemami.
- Kurz i osad wapienny – szczeliny między kostkami łatwo wypełniają się pyłem i kurzem. W miejscach tych często pojawia się też grzyb, pleśń lub osady wapienne, które tworzą się tam w wyniku wilgoci. Takie zabrudzenia łatwo usuniesz za pomocą myjki ciśnieniowej – silny strumień wody wypłucze ze szczelin zarówno pył, jak i niebezpieczne zarodniki. Dla lepszego efektu warto dodatkowo umyć kostkę przeznaczonymi do tego celu środkami czystości. Pamiętaj jednak, by po wszystkim dokładnie je spłukać.
- Mchy i porosty – stanu kostki nie poprawiają nasiona traw i roślin, które zagnieżdżają się pomiędzy kostkami, by z czasem rozsadzić całą strukturę od środka. Jeżeli chcesz pozbyć się chwastów i brudu, usuń je za pomocą specjalnej szczotki przeznaczonej do szczelin w kostce brukowej. Oczyszczone miejsca warto następnie zalać specjalistycznym preparatem biobójczym – dzięki temu przestaną one zarastać trawą, mchem i innymi porostami. Aplikując środek, uważaj jednak, by nie rozlać go na powierzchni kostki – staraj się wpuścić go bezpośrednio w szczeliny.
- Tłuste plamy – brukowane podjazdy nierzadko zostają zabrudzone plamami z benzyny czy oleju. W takich sytuacjach należy usunąć je jak najszybciej – w przeciwnym razie mogą przeniknąć do struktury kostki i trwale je zabrudzić. Jeżeli plama jest świeża i mokra, trzeba w pierwszej kolejności zasypać ją piaskiem, który zaabsorbuje większość płynu. Resztę, która nie została wchłonięta, spłucz ciepłą wodą z dodatkiem środka do czyszczenia kostki brukowej. Przez jakiś czas pozostaw tę mieszaninę na zabrudzonym miejscu (w zależności od zaleceń producenta wykorzystanego detergentu) i następnie spłucz ją silnym strumieniem czystej wody. Powtarzaj te czynności, dopóki nie uzyskasz optymalnego efektu.
- Pozostałości po remoncie – ślady po cemencie, farbie czy zaprawie murarskiej również powinny zostać usunięte jak najwcześniej, jeszcze zanim zdążą zaschnąć. Im wcześniejsza interwencja, tym łatwiej będzie pozbyć się zabrudzeń. Świeże plamy można zdrapać wspomnianą szczotką do kostki brukowej. Te starsze spróbuj zlikwidować za pomocą piaskowania lub szlifierki do bruku.
Aby kostka brukowa była mniej podatna na zabrudzenia, warto poddawać ją regularnej impregnacji. Należy wykorzystywać do tego celu specjalistyczne preparaty, a przed ich użyciem – dokładnie czyścić zabezpieczaną nawierzchnię. Warto również przeprowadzać sezonowe zabiegi pielęgnacyjne przynajmniej trzy razy w roku:
- wiosną – pozbywać się osadów i wilgoci spowodowanych przez śnieg topniejący w szczelinach;
- latem – używając szczotki, usuwać chwasty i mech;
- jesienią – zaimpregnować kostkę i przygotować ją na zimę, a także na bieżąco usuwać z niej liście i inne zabrudzenia.